Тепловий насос – інвестиція у майбутнє?

Ціна теплового насоса істотно вища за газовий або електричний котел. Однак, змонтований «під ключ» тепловий насос зрідка буває дешевшим за інші способи опалення - з урахуванням високої вартості підключення до газопроводу або підключення необхідної електричної потужності для електричного опалення.
У будь-якому випадку – після встановлення теплонасосу ваші витрати на опалення, нагрівання гарячої води, басейну або кондиціювання стануть мінімальними.
У 2024 році можлива зупинка транзиту російського газу територією України. З урахуванням європейської ціни газу взимку 2021/2022 року до $2000 за 1000 м3, та вимоги МВФ продавати населенню газ за ринковими цінами – чи можна краще встановити тепловий насос сьогодні, ніж за кілька років?

Який зиск від теплового насоса?

Тепловий насос споживає у рази менше електричної енергії, ніж електричне опалення. При правильному монтажі теплонасоса з 1 кВт електроенергії можна отримати 5 кВт тепла, отже економія досягає 5 разів у порівнянні з електричним котлом.
Існує помилкова думка, що ККД теплового насоса більше 100%, але це не так. Для отримання 5 кВт тепла теплонасос використовує 5 кВт енергії: 1 кВт із електричної мережі + 4 кВт із вуличного повітря, ґрунту, води або вентиляції. Закони фізики не порушено, а гроші зекономлено!
Тепловий насос – головний елемент системи мікроклімату будинку, здатний опалювати, виконувати функцію кондиціювання, нагрівання гарячої води, підтримання температури у басейні тощо. Крім того, тепловий насос NIBE здатний керувати периферійними пристроями системи опалення/охолодження та вентиляції. За допомогою датчиків температури, вологості, вуглекислого газу – тепловий насос аналізує параметри та одразу ж коригує мікроклімат у приміщенні.

Як працює тепловий насос?

Яким чином можна взяти 4 кВт тепла з вуличного повітря та перенести до будинку, якщо на вулиці температура -25°C, а у будинку гаряча вода +55°C? Процес відбувається з використанням фреону, що має низьку температуру кипіння. По відношенню до холодного -50°C фреону навіть вуличне повітря з температурою -25°C є гарячим. Спочатку повітря нагріває фреон до температури кипіння -30°C, і фреон випаровується. Далі компресор із електродвигуном стискає газоподібний фреон. При стисканні температура газу підвищується, так працюють, наприклад, дизельні двигуни. Температура стисненого фреону досягає 80°C, чого достатньо для нагрівання гарячої води. Після нагрівання води температура фреону знижується, газ конденсується у рідину. Тиск фреону скидають, та відповідно температура фреону знижується до -50°C. Цей цикл повторюють знову і знову.
Процеси відстежуються автоматикою за допомогою датчиків тиску, температури та аналізуються процесором. Це робить тепловий насос та систему мікроклімату максимально надійною та безпечною. У разі відхилень від робочих параметрів теплонасос видасть повідомлення про помилку, за необхідності зупинить компресор (для запобігання пошкодженню) та включить резервне джерело тепла. При підключенні телонасоса до інтернет – сервісний інженер NIBE отримає повідомлення про помилку та вживе необхідних заходів для відновлення роботи системи в штатному режимі. Більшість питань сервісний інженер може вирішувати віддалено та оперативно.

Безпека та надійність

Традиційні системи опалення спалюють паливо. Це забруднює повітря, зобов'язує до використання димовідвідних систем, системи вентиляції теплопункту, дотримання пожежної та інших заходів безпеки. У процесі роботи теплового насоса не може статися витік газу, не утворюється жодних шкідливих речовин (наприклад, чадного газу), що робить теплонасос безпечним для оточення. Крім того, NIBE використовує екологічно чисті фреони, що не руйнують озоновий шар.
Надійність пристроїв забезпечується наступністю технічних рішень з моменту випуску першого теплового насоса в 1981 році та постійними вдосконаленнями на заводі NIBE. Після продажу NIBЕ продовжує відстежувати та аналізувати роботу продукції, покращувати та розширювати функціонал. Тому не дивуйтеся, якщо при підключенні теплонасосу до Інтернету або після відвідування сервісного інженера, на старому тепловому насосі з'являться нові функції та пункти меню.

Легкість використання

Незважаючи на премудрий принцип роботи, користування тепловим насосом не складніше за використання будь-якого іншого побутового приладу. А в багатьох випадках навіть простіше та зручніше. Інженери NIBE навчать вас використанню та виконають початкові налаштування, після чого змінювати роботу систем не потрібно. Починаючи з моменту запуску, незалежно від температури на вулиці або пору року, тепловий насос підтримуватиме стабільну температуру у приміщенні. При зміні пори року система самостійно переключить опалення/охолодження. Для екстра економії можна активувати Розумний будинок, наприклад корекцію температур та вентиляції залежно від геолокації вашого телефону. Якщо ви від'їхали на певну відстань від будинку – припиниться нагрівання гарячої води, зупиниться вентиляція, зменшиться опалення чи кондиціювання тощо. Таких сценаріїв може бути безліч для будь-яких потреб.
У меню дисплея теплового насоса вбудовано міні-інструкцію та систему допомоги користувачеві.