Залізнична станція Залютіно, де встановлений геотермальний тепловий насос
ПРАЦЮЄ У ХАРКОВІ З 2006 РОКУ

Залізнична станція "Залютіно" (м. Харків) Південної залізниці

ФАКТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ:

"Залютино" (м.Харків) - вантажопасажирська проміжна залізнична станція 3-го класу. Побудована в період з 1927 по 1930 роки. Спочатку станція забезпечувала військові перевезення, сьогодні - це вантажопасажирська проміжна станція.

Опалення вокзалу, диспетчерських і господарських приміщень здійснювалося від двох старих вугільних котлів. Гаряча санітарна вода була відсутня. Споживання вугілля становило близько 75 тонн на рік.


РІШЕННЯ І РЕЗУЛЬТАТИ: З огляду на велику споживання палива був проведений енергоаудит. За результатами енергоаудиту було прийнято рішення змонтувати геотермальний тепловий насос шведського виробника NIBE потужністю 40 кВт і електричний котел потужністю 10 кВт для опалення в зимовий період, нагрів гарячої санітарної води цілий рік, і кондиціонування в літній період. Геотермальний тепловий насос NIBE є сістемоутворюючим елементом і покриває основну частину теплової потужності. При сильному зниженні температури навколишнього середовища, тепловий насос автоматично включає в роботу електричний котел, який працює тільки в найхолодніші дні зими, і забезпечує недостатню теплову потужність. Змонтований геотермальний тепловий насос NIBE показав економію вже на першому році експлуатації. Результати рішення, основою якого став геотермальний тепловий насос NIBE F1320-40, були відображені в журналі "Енергозбереження. Енергетика. Енергоаудит." №12 (2012) в статті ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ - СУЧАСНИЙ ШЛЯХ РОЗВИТКУ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ!": "Вперше в 2006 році був здійснений пілотний проект зі встановлення теплового насоса на станції Залютіно (м.Харків). До цього для опалення станції використовувалася вугільна котельня. Щорічний витрата вугілля становив 75 тонн. У той же час, зараз, використовуючи тепловий насос не тільки на опалення будівлі в зимовий період, а й на кондиціонування приміщень в літній, витрата електроенергії становить в середньому 52,0 тис. кВтгод/рік. За існуючими на сьогодні цінами економія тільки від «паливної» складової знаходиться на рівні 32 тис. грн, а якщо ще додати зниження витрат на ФОП (фонд оплати праці) для операторів котельні, витрати на підготовки котельні до опалювального сезону, екологічні платежі, то загальна економія перевершує 90,0 тис. грн на рік, що дозволяє говорити про 4-х річний термін окупності проекту. Крім високої енергетичної та екологічної ефективності, тепловий насос NIBE показав наступні переваги: - повна автоматизація режимів роботи; - виробництво тепла і холоду в єдиній установці; - універсальність по потужності і виду низькотемпературного джерела; - висока надійність і тривалий термін експлуатації; - зовнішня презентабельність установки".