Окупність теплових насосів на свинарській фермі 1,5 роки
Окупність теплових насосів на свинарській фермі 1,5 роки
СВИНАРСЬКА ФЕРМА - ГОРСТА, СХІДНИЙ ІНГЕЛЬСТАД

СВИНАРСЬКА ФЕРМА - ГОРСТА, СХІДНИЙ ІНГЕЛЬСТАД


ФАКТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ

Горста поблизу Хамменхог в районі Остерло ‐ це велика свинарська ферма. На новій фермі щорічно народжується 24 000 свиней, для утримання яких потрібно дуже багато енергії. «Поросята люблять тепло», ‐ каже власник ферми Йохан Нилссон. Традиційно для поросят передбачена підстилка із соломи та лампа для обігріву, проте це дуже неефективне рішення. Тому кілька років тому на фермі була впроваджена система підігріву підлоги. «В якості альтернативи багато ферм спалюють солому», говорить Йохан Нілссон, ‐ «проте для цього потрібне спеціальне приміщення, для побудови якого потрібно прикласти багато зусиль і використовувати будівельну техніку. Крім того, солома може занадто швидко перегоріти, і якщо цього не помітити вчасно, то поросята замерзнуть».


РІШЕННЯ При будівництві ферми було прийнято рішення інвестувати кошти в геотермальну систему опалення, але при цьому не використовувати геотермальні свердловини! Замість того щоб бурити свердловини або копати траншеї, було вирішено прокласти оснащений захисною оболонкою шланг колектора під канавами для гноївки. Загальна довжина труб колектора складає 8000 метрів. «Температура свіжої гноївки на свинофермі становить приблизно 37 градусів», ‐ каже Ларс Ерік Бенгтссон, спеціаліст місцевої компанії Bengtsson Smide & VVS, що відповідав за планування та установку системи. «Бетонна огорожа канави при цьому нагрівається до приблизно до 15 градусів, що досить ефективно, оскільки для роботи системи потрібна температура приблизно 40 градусів». Витяг тепла з гнойових канав ніяк не впливає на якість гноївки. При невеликому зниженні температури відбувається певне зменшення випаровування аміаку та інших газів. Шланги розташовуються в 16 різних частинах будинку, в кожній з яких знаходиться 50 свиноматок, і зібрані в величезне кільце з підключенням до трьох пристроїв NIBE FIGHTER 1310, вихідна потужність кожного з яких складає 30 кВт.

РЕЗУЛЬТАТИ «Насоси, в цілому, пропрацювали вже приблизно 140 000 годин», ‐ каже Ларс‐Ерік, ‐ «споживання електроенергії за цей період склало 570000 кВт‐год. У той час насоси виробили майже 3,3 млн кВт‐год для опалення ферми. Таким чином коефіцієнт теплопередачі склав 5,5». З гноївки за цей період було отримано 2,5 ГВт‐год енергії. Всього за 4,5 роки! Якщо середня ціна електрики становить 0,80 шведської крони за розрахункову одиницю, то таким чином було зекономлено 2 млн шведських крон. «Вартість установки такої системи складає приблизно 600 000 шведських крон, значить, всі витрачені на неї кошти повертаються за півтора року!».