140 геотермальних теплових насосів використовують для рекуперації тепла з витяжного повітря
БАГАТОКВАРТИРНИЙ БУДИНОК В МІСТІ СТОКГОЛЬМ

Геотермальні теплові насоси без буріння свердловин допомагають знизити рахунки за централізоване опалення.

ФАКТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ

Асоціація «Stockholmshem» володіє; приблизно 26000 квартир і є другою за величиною житлово‐експлуатаційною компанією в Швеції. Витрати на опалення кількох об'єктів житлової нерухомості у Стокгольмі складають приблизно 260 млн. шведських крон на рік! Керівництво компанії вирішило скоротити ці витрати та інвестувати кошти в геотермальні теплові насоси без використання скельної породи в якості джерела тепла.

Компанія має в своєму розпорядженні 350 опалювальних систем, а витрати на енергію становлять приблизно 260 млн. шведських крон на рік.

Представник компанії Гуннар Вибер розповідає: «Опалювальні системи, встановлені в наших будинках, працюють від централізованої районної системи опалення, на пеллетах та біопаливі. Для опалення потрібна величезна кількість енергії. Деякі з наших систем, більші, ніж районні опалювальні системи в маленьких шведських містечках. Велику частину потреби в опаленні компанія задовольняє за рахунок районних систем централізованого опалення. Тепер ми вирішили інвестувати кошти в теплові насоси, які будуть використовуватися як додаткове джерело тепла, і розраховуємо істотно заощадити кошти».


РІШЕННЯ Велику частину потреби в опаленні компанія задовольняє за рахунок районних систем централізованого опалення. Компанія Stockholmshem прийняла рішення, яке досить популярно серед власників великих об'єктів нерухомості. У цьому рішенні передбачається використання витяжного повітря з геотермальними тепловими насосами, при цьому немає необхідності використовувати скельні породи в якості джерела тепла. «Для використання такого методу в даний час ми встановлюємо не менше 140 теплових насосів. Замість того щоб розміщувати труби в свердловинах або шланги колектора під землею, ми будемо використовувати теплообмінник для отримання тепла з витяжного повітря», говорить Гуннар Вибер. Замість теплових насосів для витяжного повітря буде встановлено найбільший з наявних насос NIBE F1330, який зазвичай використовується в геотермальних системах опалення. Витяжної повітря відводиться за звичайною системою вентиляції і потім підводиться до змійовика теплообмінника. По змійовику проходить рідкий теплоносій, який потім потрапляє в тепловий насос. Температура рідкого теплоносія при цьому вище, ніж у геотермальних системах опалення, що призводить до досягнення підвищеного коефіцієнта корисної дії.

РЕЗУЛЬТАТИ Говорить представник компанії Гуннар Вибер: «продуктивність системи, яку ми експлуатували протягом деякого часу, перевищила навіть наші найоптимістичніші розрахунки. У повітрі виявилося набагато більше енергії, ніж ми думали раніше. У деяких випадках ми розраховували на отримання до 120 кВт енергії, проте фактичний показник склав майже 160 кВт! Ми використовуємо насоси NIBE F1330 в якості допоміжних систем, і це виявилося дуже економічним рішенням. Наші рахунки за використання районних систем централізованого опалення зменшилися майже на 40%, а енергоспоживання ‐ на приблизно 70 кВт‐год на квадратний метр. Іншими словами, нова система окупиться, ймовірно, за 3 або 4 роки».